גורל הגר"א הינו טקס קבלי עתיק סודי ומסתורי העובר מרב לבנו בין חכמים ירושלמים. הוא אסור ומבוצע לעיתים רחוקות מאוד ורק בעתות חרום ומצוקה גדולים מאוד. כדי להפיל את הגורל זקוקים לספר תורה עתיק הכתוב בשני טורים, שואלים שאלה, פותחים את הספר באקראי וסופרים שבע לכאן ושבע לכאן והפסוק שנופל בגורל הוא התשובה.
הצגה, גורל הגר"א, תיאטרון הפרינג' באר שבע. צילום: סלי פטלהצגה, גורל הגר"א, תיאטרון הפרינג' באר שבע. צילום: סלי פטל
הצגה, גורל הגר"א, תיאטרון הפרינג' באר שבע. צילום: סלי פטל
(הצגה, גורל הגר"א, תיאטרון הפרינג' באר שבע. צילום: סלי פטל)
המופע נוצר בהשראת הפלת הגורל המפורסמת ביותר שבוצעה על ידי הרב אריה לוין (רב האסירים), דמות מופלאה ומיסטית של צדיק ירושלמי. בלילה ירושלמי קר בדצמבר 1950, לאחר תחינות חוזרות ונשנות של ההורים השכולים של מחלקת הל"ה, שגופות בניהם הועברו זה עתה מגוש עציון להר הרצל וששניים עשר מהנופלים לא זוהו, ולא היה אפשר לקבוע איזו מצבה להניח על איזה קבר.
בהפלת הגורל נכחו חמישה, שני נציגי ההורים השכולים, הרב לוין, בנו וחתנו. הם צמו וטיהרו את עצמם כל אותו היום, שהרי הפלת הגורל תלויה בטוהר של מי שמפיל אותו. בערב הדליקו שניים־עשר נרות נשמה ואמרו תהילים כל הלילה, ובשעה שתיים־עשרה בדיוק, בשעה ש"נפתחים שערי השמיים", החל הרב לוין להפיל את הגורל.
אחת עשרה פעמים שאל "מי קבור בחלקה זו וזו?" פתח את הספר וספר פסוקים, ובכל פעם הפסוק שיצא הכיל את שמו המפורש של אחד הנופלים. כל הנוכחים הנדהמים הבינו שהתרחש דבר מה שלא ניתן להסבירו. לאחר תום הטקס כתב הרב לוין פרוטוקול המפרט את פרטי האירוע המדהים ואת תוצאות הגורל והעבירו למשרד הביטחון.
בהשראת סיפור מופלא וטרגי זה נוצרה ההצגה "גורל הגר"א" הקושרת את המיתוס היהודי (הטקס הקבלי) לצד המיתוס המכונן באתוס הציוני (סיפור הל"ה), ומעניקה לגיטימציה דתית ומימד של קדושה לנופלים ולאידיאלים אותם הם מייצגים.
דרך סדרה של דימויים בימתיים חזותיים, משחק ללא מילים, תנועה, מוזיקה, תאורה והקרנות וידאו מתקדמות, הנעים על הגבול בין "קולנוע חי על במה" לבין "תיאטרון קולנועי", בשפת הבמה הייחודית והמתפתחת של אנסמבל עיט, מבית היוצר של תאטרון הפרינג' באר שבע, נפרש על הבמה הסיפור המדהים והשאלות הרבות אותן הוא מעלה. שאלות על אמונה, על הקרבה ועל שכול.
יום שלישי (04.09), שעה 20:30, תאטרון הפרינג', אנילביץ' 15, העיר העתיקה באר שבע. כרטיסים ופרטים נוספים באתר או בטלפון 08-6466657.