מוזיאון הנגב לאמנות יפתח ב-1 יולי תערוכה חדשה, "מה נשמע בבית". התערוכה מציגה את עבודותיהם של כ-50 אמנים מהדרום, שנוצרו בתקופת ההסגר עקב נגיף הקורונה ומבטאות את החוויות והרשמים של אמני הנגב ממה שהתרחש בביתם וסביבתם.
"הכול קרה כל כך מהר, ברגע אחד נסגרנו בבתים ואחרי כחודשיים הורשינו לצאת", אומרת ד"ר דליה מנור, מנהלת מוזיאון הנגב לאמנות ואוצרת התערוכה, "ברוח זו של שינויים תזזיתיים ואי-ודאות מתמשכת, החלטנו במוזאון הנגב לאמנות על תערוכת בזק שתציג רשמים ראשוניים של השפעת מגפת הקורונה על האמנות".
זיוה ילין, צומת גולד, 2020, אקריליק וזפת על בדזיוה ילין, צומת גולד, 2020, אקריליק וזפת על בד
זיוה ילין, צומת גולד, 2020, אקריליק וזפת על בד
(באדיבות מוזיאון הנגב)

אייל אסולין, נייר טואלט - קורונה, 2020אייל אסולין, נייר טואלט - קורונה, 2020
אייל אסולין, נייר טואלט - קורונה, 2020
(באדיבות מוזיאון הנגב)
אמנים מבאר שבע, הנגב והדרום הוזמנו לשלוח את הצעותיהם. צוות המוזאון בחר כ-70 עבודות של למעלה מחמישים אמנים הפעילים ויוצרים בדרום ביניהם: אייל אסולין, חיים מאור, זיוה ילין, דניאלה מלר, דפנה ניסים, לורה בכר, פנינה ברקאי, ורון גנג.
המגוון של אמצעי האמנות בהם השתמשו האמנים בתערוכה רב: בצד ציור, צילום ופיסול יש גם עבודות הדפס ורישום, טקסטיל וקרמיקה, וידאו ועיצוב וגם תוצרים היברידיים מפתיעים כמו רקמה על מצה או רישום על נייר אפייה.

דניאלה מלר, עטלף 2020, רקמה ומרקר על מצהדניאלה מלר, עטלף 2020, רקמה ומרקר על מצה
דניאלה מלר, עטלף 2020, רקמה ומרקר על מצה
(באדיבות מוזיאון הנגב)

חיים מאור, הכתובת על הקיר (זמנים יפים - ימי קורונה), טריפטיך, 2020חיים מאור, הכתובת על הקיר (זמנים יפים - ימי קורונה), טריפטיך, 2020
חיים מאור, הכתובת על הקיר (זמנים יפים - ימי קורונה), טריפטיך, 2020
(באדיבות מוזיאון הנגב)
"במבט כולל אפשר לראות שהתגובות של האמנים למצב החדש של הסגירה בבית אינן שונות משל שאר התושבים", מוסיפה מנור. "יש שחוו תקופה של חרדה, בדידות והסתגרות מאוימת ויש שביטאו כמיהה לטבע הצומח והחי; יש שמצאו בסמלים המובהקים של מגפת הקורונה – שמו וצורתו של הנגיף, המסכות ואמצעי ההגנה – מקור השראה ליצירה; ויש שהתבוננו והתמודדו עם מה שמתרחש בבית; יש שהמשיכו את הפעילות היוצרת שלהם, כשעתה התפנה להם זמן; ויש שחיפשו דרכים להמציא משהו חדש. מעל לכל, התערוכה חושפת את שפע היצירה האמנותית בנגב ואת המספר הרב של היוצרים. בתערוכה זו המוזאון מכנס לראשונה יחד אמנים ויוצרים ממעגלים שונים, מגילאים וממגזרים שונים שהמכנה המשותף להם הוא המרחב הגאוגרפי. למרחב זה יש ביטוי בחלק מהעבודות, בעיקר אלה הקשורות בנוף".
התערוכה תוצג בין ה- 1.7.20 ועד ה- 8.8.20, מוזיאון הנגב לאמנות, העצמאות 60, באר שבע.