משרד המדע והטכנולוגיה החליט לקיים גם השנה את יום המדע הישראלי, אלא השנה בעקבות משבר הקורונה עברו כל הפעילות שנעשו עד כה בעשרות מתחמים, מוסדות אקדמיים ומוזיאוני מדע, לפעילות במרחב הדיגיטלי.
היום (חמישי, 2.4.20), מהשעה 10:00 יתקיימו פעילויות מדעיות, משחקים, הרצאות, סדנאות וניסויים לילדים, לנוער, למבוגרים ולכל המשפחה באתר משרד המדע והטכנולוגיה. הכל בחינם ומבלי לצאת מהבית. את האירועים מובילים כוכב הרשת אוראל צברי וד"ר מולקולה.
מדע ללא גבולותמדע ללא גבולות
מדע ללא גבולות
(באדיבות משרד המדע והטכנולוגיה)
עשרות מוסדות ומוזיאוני מדע משתתפים ביום המדע הישראלי: מוזיאון המדע בירושלים, מדעטק חיפה, סוכנות החלל הישראלית, מכון דוידסון, מכללת אורנים, פארק קרסו למדע, מכללת תל-חי, מכון צומת, מכללת אלקסמי ומו"פ מדבר וים המלח.
יום המדע הישראלי מתקיים כל שנה בדרך כלל סביב ה-14 במארס יום הולדתו של אלברט איינשטיין. השנה לאור התפרצות מגפת הקורונה ברחבי העולם הוחלט להעביר את כל הפעילויות המתוכננות בעשרה מוקדים שונים בארץ למרחב הדיגיטלי, כך שהילדים ובני הנוער יוכלו ליהנות מסדנאות חווייתיות, ניסויים ביתיים והדגמות בשידור חי.
ניסויים בתעופה בתוך הבית, קסמים מדעיים בשידור חי, מפגשים עם ד"ר מולקולה, בישול מולקולרי בזמן אמת ואפילו סדנת ראפ והיפ הופ הם חלק מהאטרקציות שיחכו לילדים, לבני הנוער וגם למבוגרים בשורה ארוכה של אתרי אינטרנט. ריכוז הפעילויות ממתין באתר האינטרנט של משרד המדע והטכנולוגיה.
כחלק מיום זה תציין סוכנות החלל הישראלית שבמשרד המדע והטכנולוגיה את ליל יורי: "מיורי לבראשית", שבו נחגוג עם שלל אירועים וירטואליים את פריצת הגבולות של האנושות בחלל- החל מיורי גגארין, האדם הראשון ששוגר לחלל, ועד בראשית, החללית הישראלית ששוגרה לירח.

בין האירועים שיתקיימו השנה:

מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים יציע מגוון אירועים לכל המשפחה החל מגיל 4. במרכזם סדרת מפגשים עם ד"ר מולקולה – הסברים וניסויים בנושא לחץ אוויר, חשמל סטטי, אלסטיות, שיווי משקל, כוח הכבידה, תכונות המים, מצבי צבירה ועוד. בנוסף ישודרו פודקאסטים בנושא זיכרון עילאי, מאבק בחיידקים, DNA ומסכים או ספרים? ויוקרנו סרטונים קצרים בנושאים שונים (נורת הליבון, סולם יעקב, חיכוך חשמלי, הקשת הרומית ועוד).
מכון דוידסון לחינוך מדעי יציע פעילויות לילדים ונוער: מפגשי "הכה את המומחה" בו יתאפשר לשאול את המרצים כל שאלה בנושא ההרצאה: כל מה שרציתם לדעת על הקורונה, מסע אל הוירוסים התת ימיים, מיהו האסטרואיד המשפריץ והמפתיע ולמה באמת מתכוונים כשאומרים שאפייה זה מדע מדוייק. סדנאות "מדע בבית" במהלכה יוכלו הצופים לקחת חלק בניסוי. בנוסף יוקרנו סרטוני מדע קצרים וסרטונים המציגים ניסויים שניתן לערוך בכל בית – איך מכינים כוכבים מקיסמי שיניים, איך מתמודדים עם מזון חריף במיוחד, גלידה בלי מקפיא ועוד.
מדעטק, המוזיאון הלאומי למדע טכנולוגיה וחלל בטכניון, חיפה יציג שידורים חיים בנושאים מדעיים והקהל בבית יוכל להצטרף ולבצע בעצמו: האם דרקונים יכולים להתקיים במציאות?, קסמים מדעיים בשידור חי, תעופה לייב – איך בונים פרופלור ואיך גורמים לכדור לרחף? בנוסף יוקרנו סרטונים ובהם מופע מדעי מוזיקלי עם ד"ר רונן מיר והתזמורת הסימפונית חיפה, המופע המדעי "האקדמיה לזהירות" ומפגש ילדים עם האסטרונאוט ניל ארמסטרונג.
במכללת אורנים יובילו מיטב המרצים מהפקולטה למדעים סדרת הרצאות: למה אסור לקחת אנטיביוטיקה לשפעת ולמה כל כך קשה להילחם בקורונה?, גינון בים – יערנות אלמוגים וחידוש שוניות, החיים על הקצה - ממעמקי הים למרומי החלל, וגם ניסויים בפיזיקה ובכימיה שאפשר לעשות גם מהבית.
מו"פ מדבר וים המלח יזם סדרת הרצאות לילדים, למשפחות ולמבוגרים ובסיום כל הרצאה יתקיים מפגש הכולל חידונים ושיחות: ממלכת הזנבנים בשמורת שיזף, מה אפשר ללמוד ממאובנים קטנים על הכחדת הדינוזאורים?, דגי הזברה כמודל למחלת ALS, צמחי מדבר כמקור לתרופות, עשבי ים והתחממות גלובלית, חרקים קטנים – אקולוגיה גדולה, רעידות אדמה והיערכות לשעת חירום, ממכתש רמון למאדים, אדם, סביבה ומדבר, שינויי אקלים ושיטפונות בערבה, ציידים-לקטים בתקופת הקרח בערבה, מה הקשר בין שמירה על הטבע והתפרצות מגפות ועוד. בנוסף תתקיים סדנת אסטרונאוטים צעירים, חידון המכתשים הגדול ובנייה משותפת של מד גשם.
במכללת תל חי יציעו לתלמידי החטיבה הצעירה מקבץ ניסויים והפעלה בתחום המזון לצד הרצאות למבוגרים בנושא מזון ותזונה בתקופת קורונה.
פארק קרסו למדע בבאר שבע יקיים ארבע פעילויות החל מהשעה 10:00 ובכל שעה עגולה: מדע גדול בקטנה – חשמל, לחץ ואופטיקה, מה עושים עם בלונים?, כימיה מאחורי הכל, חומצות ובסיסיים ונלמד על בישול מולקולרי – יחד נכין את האוכל הרגיל שאנחנו אוהבים בטעמים לא שיגרתיים (בצל, לימון, פטל, פסטה בטעם שוקו ועוד).
סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע תזמין את הצופים ללמוד איך עושים ראפ והיפ-הופ ואיך זה קשור למסע לחלל? תספר את סיפורם של חמישה מתוך 400 אלף האנשים שעבדו על מנת שהחללית אפולו 11 תגיע לירח, בהם גם היזם הישראלי אפי ארזי, בימים של בידוד בבית נשמע על האסטרונאוטים שחווים בידוד באופן קבוע כשהם בחלל, כפיר דמרי על בראשית שלימדה אותו שגם הבלתי אפשרי הוא אפשרי, אתם מוזמנים לסדנאות ליצור טילים וקסדות אסטרונאוט מחומרים שיש בכל בית ולהצטרף לשיעור יוגה בדיוק כמו האסטרונאוטים בחלל.
את כל הפעילויות תוכלו למצוא באתר משרד המדע והטכנולוגיה.