"נוף משותף" הוא פרויקט של האמנים דוד בהר פרחיה ודן פרברוף במרחבי ערד והתיישבות הבדואים בבקעת קנאים הסמוכה. הפרויקט מערב פעולה סביבתית עם קהילות מרחב ערד, ומבקש לבחון את היחסים בין נוף, תרבות ושימור בהקשר המקומי של שכנות טובה.
העבודות של דן פרברוףהעבודות של דן פרברוף
העבודות של דן פרברוף
(צילום: פרטי)
האוצרת עירית כרמון־פופר מספרת כי התערוכה "נוף משותף: בין מים למים" היא בגדר פעימה מרכזית מתוך סדרת הפעולות בפרויקט, ובה יוצגו מיצבים מותאמי מקום, מיצבי סאונד, וידאו - עבודות מקור, כמו גם אובייקטים פיסוליים. "האובייקטים משלבים תוצרים של מלאכת יד מסורתית, שנוצרו משיתופי פעולה עם קבוצות נשים סורגות ואורגות מערד ומכפר תל ערד".
לדבריה, התערוכה מבקשת להסיט את המבט למורשת אגירת המים המסורתית כמצע לפעילות קהילתית משותפת ומקיימת. בצל המודעות הגוברת להתחממות הגלובלית, ועם שינויי האקלים ומשבר המים העולמי, גובר הדיון במדבור ובאופני התגברות על בצורת, בין השאר בשימור מקורות מים קדומים ושיטות מסורתיות חכמות לאגירתם.
בתערוכה מוצגים רישומים, צילומים, מיצבי וידאו וסאונד, כאשר את חומרי הגלם שאספו האמנים במרחב ערד, תירגמו למבנים צורניים וחומריים מותאמי מקום, המבקשים להצביע על שותפות בין מרחב הגלריה למרחב הציבורי, בין האמנות לחיים. בתערוכה ישנו מרחב רעיוני המוקדש להצגת חומרי התיעוד והמחקר: שוטטות, מפגש עם תושבים, ראיונות, ישיבות, סיורים, ופעולות חפירה ופינוי סחף בבורות המים, תוך כדי שימוש בסטילס, וידאו וסאונד. את שביל בורות המים מסמנים האמנים בנקודות ציון בדמות אובייקטים פיסוליים, השואבים את השראתם מהרוג'ומים כאמצעי מסורתי לסימון שבילים.
פתיחה: יום שישי (5.6), שעה 14:00, מרכז לאמנות עכשווית, ערד, נעילה: 12.9.