אושרת יוסף ומאור כהן. צילום: יוסי בראומן (גיליון 07.12.18)אושרת יוסף ומאור כהן. צילום: יוסי בראומן (גיליון 07.12.18)
אושרת יוסף ומאור כהן. צילום: יוסי בראומן (גיליון 07.12.18)
(אושרת יוסף ומאור כהן. צילום: יוסי בראומן (גיליון 07.12.18))
אפליקציה חדשה שפותחה על ידי שני סטודנטים מהמחלקה להנדסת תוכנה במכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון בבאר שבע, תסייע לאנשים עם שיתוק מוחין לתקשר עם הסביבה.
רוב הסובלים משיתוק מוחין אינם יכולים לתקשר עם הסביבה ומתקשים להסביר את רצונם. שני הסטודנטים, אושרת יוסף ומאור כהן, יחד עם המרצה חבצלת כהן מהמחלקה להנדסת תוכנה, אשר ליוותה את הסטודנטים בעבודתם, פיתחו מערכת היושבת על מסך עם אפליקציה מותאמת.
המערכת עוקבת באמצעות מצלמה אחר תנועות העיניים של המשתמש ויודעת להציג על המסך את הנקודה עליה הוא מסתכל. על המסך מוצגת האפליקציה המותאמת, המציגה למשתמש רצונות שונים כמו אוכל, שירותים ומקלחת. המשתמש מסתכל על המשבצת הרצויה, וכך המערכת יודעת להעביר למטפל או למי מבני משפחתו של המטופל את רצונותיו. הפרויקט של שני הסטודנטים גובש בשיתוף פעולה עם ילדה הסובלת משיתוק מוחין.
"בתהליך המחשבה על פרויקט הגמר", סיפרו שני הסטודנטים אושרת יוסף ומאור כהן, "נפגשנו עם אנשי עמותה העובדת בשיתוף פעולה עם המכללה ומפגישה בין אנשים עם מוגבלויות ומהנדסים ויחד מחפשים פתרונות לבעיות שונות".
"כך הגענו לאותה תלמידה בת 17 הלומדת בבית ספר לילדים עם מוגבלויות בחולון. אמרו לנו שהיא מעולם לא הצליחה לתקשר עם אף אחד. התקשורת איתה נעשתה באמצעות המטפל שלה ששואל שאלות כלליות והיא עונה באמצעות תנועות קטנות, כמעט בלתי נראות, בפנים".
אושרת ומאור מסבירים לחיה על המערכת |קרדיט: יוסי בראומןאושרת ומאור מסבירים לחיה על המערכת |קרדיט: יוסי בראומן
אושרת ומאור מסבירים לחיה על המערכת |קרדיט: יוסי בראומן
(אושרת ומאור מסבירים לחיה על המערכת |קרדיט: יוסי בראומן)
חיה משתמשת במערכת | קרדיט: יוסי בראומןחיה משתמשת במערכת | קרדיט: יוסי בראומן
חיה משתמשת במערכת | קרדיט: יוסי בראומן
(חיה משתמשת במערכת | קרדיט: יוסי בראומן)
לדברי שני הסטודנטים, "בהתחלה רצינו לבנות לה לוח תקשורת ממוקד מבט כדי שתוכל להזיז את הסמן על המחשב דרך האישונים. גילינו שלמטופלים רבים בספקטרום הזה של שיתוק מוחין יש תנועה רבה ולא רצונית של האישונים. בגלל זה החלטנו לפתח מערכת שמזהה גם את האישונים, ועוד נקודות מפתח בפנים, כמו האף. כך המערכת מזהה כיוון מבט ויודעת להתעלם מתנועות שונות של האישונים כמו מבט למעלה ופזילה ומתמקדת בכיוון אליו המטופל רוצה".
חבצלת כהן, אשר ליוותה את שני הסטודנטים במהלך פיתוח המערכת, מציינת: "העבודה על מוצר שיסייע להקל בחיי היומיום של ילדה שהם זכו להכיר, הניעה אותם להשלים את הפרויקט בצורה הטובה ביותר. אושרת ומאור השקיעו זמן רב ומחשבה רבה ביצירת מוצר שיתאים לילדה תוך עבודה צמודה עם הצוות שמלווה אותה".